Рекански дијалект: Разлика помеѓу преработките

с
Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' —
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' —)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Makedonski dijalekti-prilagodeno.png |thumb|400px|right|Реканскиот дијалект на картата на македонските дијалекти]]
'''РеканскиотРекански дијалект''' или '''жировнички дијалект''' е дијалект што спаѓа во подгрупата на западни и северозападни дијалекти на [[Западномакедонско наречје|западното наречје]] на [[Македонски јазик|македонскиот јазик]]. Реканскиот дијалект е близок дијалект со [[Галички дијалект|галичкиот дијалект]] и со [[Дебарски дијалект|дебарскиот дијалект]]. Овој дијалект, како и останатите од оваа група, содржи доста архаични зборови.
 
== Територија ==
* употреба на наставката '''-т''' за трето лице еднина
* употреба на предлогот '''во/в'''.
 
 
{{Македонски дијалекти}}