Разлика помеѓу преработките на „Александар III (појаснување)“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 29 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q223874 (translate me))
с
'''Александар III''' може да се однесува на било кое од следните:
 
* [[Александар III Македонски]] (356 - 323 п.н.е.), [[Кралеви на Античка Македонија|крал]] на [[Македон]]ија и [[Азија]], [[Список на персиски владетели|персиски крал]] и [[Список на фараони|фараон]] на [[Стар Египет|Египет]]
* [[Александар III (византиски владетел)|Александар III]], византиски владетел (870 - 913, владеел 912 - 913), син на [[Василиј I]], регент на својот внук
* [[Папа Александар III]], папа од [[1159]] до [[1181]]
* [[Александар III (Шкотска)]] (1241-1286), крал на Шкотска
* [[Александар III (Русија)]] (1845-1894), император— цар на Русија