Разлика помеѓу преработките на „Чао Праја“

Додаден 61 бајт ,  пред 1 година
с
Додадена категорија
с (отстранета Категорија:Слив на Чао Праја користејќи го HotCat)
с (Додадена категорија)
 
==Сообраќај==
[[Податотека:Chao Phraya Vendor b photo D Ramey Logan.jpg|мини|Продавачка на храна во чун на реката ]]
Најголемите мостови преку реката Чао Праја се во Бангкок и околината. Тоа се мостовите: „Рама VI“, „Пра Пинклао“ кај [[Голем дворец (Бангкок)|Голем дворец]], „Рама VIII“, „Рама IX“ и „Пумипон“, кој е дел од индустриската обиколница.
 
 
==Притоки==
Главни [[притока|притоки]] на Чао Праја се [[Па Сак]], Саке Кранг, [[Нан (река)|Нан]] (заедно со нејзината главна утока, Јом), [[Пинг (река)|Пинг]] (заедно со нејзината главна утока, Ванг) и [[Та Чин]].<ref name="RID River Gauges">{{нмс|url=http://157.82.150.160/GAME-T/GAIN-T/routine/rid-river/RIDstations.html|title=Royal Irrigation Department River Gauges Report|year=2002|publisher=RID Stations|accessdate=20 July 2008}}</ref><ref name="WorldWater">{{нмс|url=http://www.unesco.org/water/wwap/case_studies/chao_phraya/index.shtml|title=Chao Phraya River Basin (Thailand)|publisher=World Water Assessment Programme|accessdate=20 July 2008}}</ref><ref name="WorldWaterDetail">{{нмс|url=http://www.unesco.org/water/wwap/case_studies/chao_phraya/detailed_view.shtml|title=Detailed Map of the Chao Phraya River Basin (Thailand)|publisher=World Water Assessment Programme|accessdate=20 July 2008}}</ref> Секоја од притоките (како и самата Чао Праја) добива вода од мноштво мали притоки, разгранети во речиси секоја покраиуна во цреден и северен Тајланд.<ref name="RID River Gauges" />. Ниедна од притоките не излегува од државните граници. Реките Нани Јом течат речиси напоредно од [[Питсанулок]] до Чумсенг во северниот дел на покраината Након Саван.
 
== Поврзано ==
 
[[Категорија:Реки во Тајланд]]
[[Категорија:Реки по азбучен ред]]