Зауер (река): Разлика помеѓу преработките

Додадени 48 бајти ,  пред 2 години
с
Додадена категорија
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Додадена категорија)
}}
 
'''Зауер''' — [[река]] која тече низ [[Западна Европа|западноевропските]] држави [[Белгија]], [[Германија]] и [[Луксембург]]. Извира во југоисточна Белгија во близина на Vaux-sur-Sûre, во [[Ардени|Ардените]]те.
 
Оваа река ја прави границата помеѓу Белгија и Луксембург 13 [[Километар|км]] северно од [[Мартеланж]]. Западно од [[Еш сир Зауер]] се влева во вештачкото езеро - [[Горно езеро Зауер]]. По своето течение низ [[Етелбрек]] и [[Дикирх]], реката Зауер ја прави границата помеѓу Луксембург и Германија. Во последните 50 [[Километар|км]] од својот ток, минува низ
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Реки во Белгија]]
[[Категорија:Реки во Луксембург]]
[[Категорија:Реки во Германија]]
[[Категорија:Реки во Франција]]
[[Категорија:Реки по азбучен ред]]