Бени (река): Разлика помеѓу преработките

Додадени 59 бајти ,  пред 2 години
с
Додадена категорија
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Додадена категорија)
 
Реката извира северно од [[Ла Пас]] и тече североисточно низ [[пампа|пампите]]. Една од притоките на рекава е реката [[Туичи (река)|Туичи]] во националниот парк [[Национален парк Мадид|Мадид]]. Јужно од [[Руренабаке]] реката продолжува да тече низ шуми. Реката се влива во реката Маморе на [[бразил]]ско-боливиската граница.
 
 
== Поврзано ==
* [[Боливија]]
* [[Маморе (река)|Маморе]]
 
 
{{Боливија-гео-никулец}}
 
[[Категорија:Реки во Боливија]]
[[Категорија:Реки по азбучен ред]]