Разлика помеѓу преработките на „Импресионизам“

Додадени 2 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Историја: Правописна исправка, replaced: Тулуз → Тулуза
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: Тулуз → Тулуза)
 
Импресионизмот е Смалувањето цртеж-цртеж е изгубена и потрага по поздравниот на очи импресионизмот е - ја загуби главата. Некои уметници се качил низ фаза на импресионизмот. На сликар Жорж Seurat се обиде да се врати во обемот сликата со усвојување на техниката на импресионизмот. Тоа беше постигнато преку примена на недоволна осветленост и долгите сенки. Неговото создавање се нарекува neoimpresionizam или postimpresionizam тој моб што тој го нарекува divizionizam.
 
Едгар Дега пастелни бои што следат ритмички движења на играчите и нивното внимание е прикачен на затворен простор и затоа е различен од типот на импресионистички Клод Моне. Во Неговата светлина ја дефинира формата. Импресионистите лево од кој се формира стапки. Од една страна, јазот помеѓу импресионистите и akademista забележува постепено сенка konpromisa-akademisti отворање на својот асортиман со примена на луминозноста на бојата и на методите на импресионизмот, кој доведе до дислокација и цврсти форми на чиста оптичка експерименти компензира со технички методи на конструирање слика со бројни мали честички од цврста бои и назад Слика обем како во сера е. Дега зголемувањето на земјата и на тој начин ја намалува длабочината на сцената за подигање на линија хоризонтот. Тој ја пресече сликата вертикално. Под влијание на Мане беше Анри де ТулузТулуза-Лотрек дека чистата боја поставени relatovno кратки потези. Е насочена во затворен простор. Лотрек е страстен сликар со моќ да го долови моментот и го зеде облик, тој konturira само форми на површината анимираат графика. Том е помалку изразени со него. Тој ritmizira боја. Тој отиде и против конвенционални слика за составот, така што ја сече сликата во места што не очекуваат. Случува да го изразат на вистината, тој го даде сликарство друг карактер "Се грижеше да ги изразат вистинската, а не директорот." Неговата личност се поистоветува со светлина. Тој отиде за некоја форма на деформација да даде слика на своите искуства. Тој беше најголемиот мајстор на постери и се смета за татко на плакати.
 
Пол Сезан усвои импресионистички палета, но копнееше да се врати на слика солидна структура и форма-архитектура. Кратки потези насочени кон одредени насоки да се дојде до трајност на сликите и површини. За процентот не е многу заинтересиран, а честопати правам личности, како Ел Греко. Во реалноста тоа е илузија на длабочина. Спротивно на оптички аналитички методи за синтеза на импресионистички тежок облик и доаѓа до сознание дека "е формирана што е во природата со геометриски облици топки, купи и ролери. Во оваа теза ја почнува својата кубизмот. Од раните фази на импресионистички следната Едуард Мане и Клод Моне може да се споменат, и Огист Реноар дека стравува женски актови и детски главата и спаѓа во кругот на зографите во која тој со задоволство примени Cezan иако една сензитивна, чувствителна и пензионирање по природа одделени од другите импресионистите. Групата, која се занимаваше со проблемот на синтеза може да биде поврзан и Пол Гоген и Винсент ван Гог. Ван Гог помина низ неколку фази, првата фаза е холандскиот-Првиот чекор при обид мисионер. Пристигнување во Париз започнува неговата трансформација. Иако целиот свој живот се чуваат надвор од бои боја импресионист тој постепено ја напушти елементи на импресионизмот. Го задржа на кратки потези во системот на криви и композиција во систем на комплементарни бои ", сакаше јас да се црвени и зелени бои да ги изразат човечките страдања и човечка страст." Цртежот е извонредна. За него се огномет трескавично rasplamsalih бои. Гоген е инспириран од обоено стакло. Тој го избрал големи обоени површини и им се спротивстави rastočenoj импресионист сликарство. Во цел за кое ќе ви овозможи на повеќе директни природата otočije оди на Тихиот Океан. Кога Ван Гог очекува настап ekspresionizna Гоген навести на појавата на Fauvism.