Разлика помеѓу преработките на „Џонатан Зебина“

Додадени 20 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: Тулуз → Тулуза (10)
с (→‎Тулуза: Јазична исправка, replaced: Тулуз → Тулуза)
с (Правописна исправка, replaced: Тулуз → Тулуза (10))
| cityofbirth = {{роден во|Париз|}}
| countryofbirth = [[Франција]]
| currentclub = [[ФК ТулузТулуза|ТулузТулуза]]
| clubnumber = 11
| position = [[Одбрана (фудбал)|десен бек]]
| years5 = 2010-2011 | caps5 = 61 | goals5 = 12 | clubs5 = [[Бреша Калчо|Бреша]]
| years6 = 2011-2012 | caps6 = 10 | goals6 = 0 | clubs6 = [[Стад Брест 29|Брест]]
| years7 = 2012- | caps7 = 30 | goals7 = 1 | clubs7 = [[ФК ТулузТулуза|ТулузТулуза]]
| nationalyears1 = 2005 | nationalcaps1 = 1 | nationalgoals1 = 0 | nationalteam1 = [[Фудбалска репрезентација на Франција|Франција]]
| pcupdate = 6 јануари 2011
}}
 
'''Џонатан Зебина''' (роден на 19 јули 1978 година во [[Париз]]) е [[Франција|француски]] [[фудбалер]] кој моментално игра за екипата на [[ФК ТулузТулуза|ТулузТулуза]]. Тој најчесто игра на позицијата [[Одбрана (фудбал)|десен бек]], а повремено во својата кариера бил користен и на позицијата [[Одбрана (фудбал)|централен дефанзивец]], иако ја започнал кариерата како [[Напад (фудбал)|напаѓач]].
 
== Клубска кариера ==
Во летото 2011 година тој се вратил во [[Франција]], во дресот на новакот во лигата [[Стад Брест 29|Брест]], откако одиграл уште една сезона во [[Серија А]] со екипата на [[Бреша Калчо|Бреша]]. Зебина дебитирал на 20 август 2011 во ремито 1-1 со [[ФК Олимпик Лион|Лион]]. Неговото искуство му помага на Брест да остане во лигата завршувајќи на 15. место. По завршувањето на сезоната од клубот објавиле дека Зебина нема да го продолжи договорот кој му истекува на крајот на [[Јуни]].
 
=== ТулузаТулузаа ===
На 1 јули тој му се приклучил на [[ФК ТулузТулуза|ТулузТулуза]] како слободен играч. Зебина го добил дресот со број 11.
 
== Репрезентативна кариера ==
[[Категорија:Фудбалери на ФК Јувентус]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Бреша]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК ТулузТулуза]]
[[Категорија:Француски фудбалери]]