Разлика помеѓу преработките на „Серта“

Додадени 10 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Туризам: Правописна исправка, replaced: ² → <sup>2</sup>
Ознака: Изворно уредување 2017
с (→‎Туризам: Правописна исправка, replaced: ² → <sup>2</sup>)
== Туризам ==
 
Во текот на 2014 година, [[Општина Конче]] започнала активности за изградба на десет планински куќи на планината со цел поттикнување на туризмот во целата област. Куќите се предвидува да бидат градени во крошните на буките, со површина од 16 м²<sup>2</sup> и 2 м висина, градени исклучително со природен материјал.<ref name="вечер">{{наведени вести|url=http://vecer.mk/makedonija/vo-konche-niknuvaat-kukji-na-drvo|title=Во Конче никнуваат куќи на дрво!|date=24 септември 2014|work=[[Вечер (дневен весник)|Вечер]]|publisher=Вечер Прес|language=македонски|accessdate=21 мај 2016|location=Скопје}}</ref> Покрај пристапниот пат до секоја од овие куќи, се предвидува да бидат изградени и летниковци во нивна близина.
 
== Галерија ==