Патриции: Разлика помеѓу преработките

Додадени 676 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Нова страница: Патрициите биле први жители на Рим и ја имале сета власт во свои раце.Од нивни редови се бирал...)
 
Нема опис на уредувањето
'''Патрициите''' биле први жители на Рим и ја имале сета власт во свои раце. Од нивни редови се бирале сенатори, конзули и кралеви. Тие од кралот добивале големи имоти наречени латифунди. Тие во војска служеле во коњаница и биле војководци.
 
{{ист-никулец}}
 
[[az:Patrisilər]]
[[bs:Patriciji]]
[[bg:Патриций]]
[[ca:Patricis]]
[[cs:Patricius]]
[[da:Patricier]]
[[de:Patrizier]]
[[et:Patriits]]
[[el:Πατρίκιοι]]
[[en:Patrician]]
[[es:Patricios]]
[[eo:Patricio]]
[[fr:Patricien]]
[[hr:Patricij]]
[[ia:Patricio]]
[[it:Patrizio (storia romana)]]
[[he:פטריקיוס]]
[[ku:Patrîsyan]]
[[lb:Patrizier]]
[[lt:Patricijai]]
[[hu:Patrícius]]
[[nl:Patriciër]]
[[ja:パトリキ]]
[[no:Patrisier]]
[[pl:Patrycjusze]]
[[pt:Patrício]]
[[ro:Patrician]]
[[ru:Патриции]]
[[simple:Patrician]]
[[sr:Патрицији]]
[[sh:Patriciji]]
[[fi:Patriisi]]
[[sv:Patricier]]
[[tr:Patrici]]
6.575

уредувања