Разлика помеѓу преработките на „Анастас Јанков“

Додадени 696 бајти ,  пред 12 години
Слика.
(Слика.)
{{Никулец}}
 
{{Биографија инфо |
име=Анастас Jанков |
портрет= Anastas_Jankov.jpg |
опис=бугарски офицер и македонски револуционер |
наставка= |
роден-дата={{роден на|18|март|1857}} |
роден-место= ={{роден во|Загоричане|Егејска Македонија}} (ден. [[Грција]]) |
починал-дата={{починал на|15|април|1906}}|
починал-место= [[Слика:Flag of Bulgaria.svg|лево|22x20px|Знаме на Бугарија]] {{починал во|Влахи|Бугарија}} |
}}
 
И „[[Врховисти|врховистот]]”, бугарскиот [[полковник]] '''Анастас Јанков''' (?-[[1906]]) од село [[Загоричани]], кога во [[1902]] година отиде со голема чета во [[Костур (град)|Костур]]ско за да крева „[[востание]]”, издаде проглас во кој меѓу другото се вели: ''„Македонци! Сетете се за светскиот победител, за светската слава на Македонија великиот Александар Македонски; сетете се за храбриот цар Самуил, македонскиот великан, за прекрасниот Марко Крале општословенска слава, - дека во нив течела македонска крв; тие од небесните височини бдеат и го благословуваат нашето започнато дело. Да се покажеме достојни нивни потомци: да им ги зачуваме славните имиња и да го зачудиме светот со нашата храброст, умешност и самопожртвуваност; да го отресеме од себе срамниот јарем што нè гуши пет века...”''
 
[[Категорија:Бугарски револуционери|Јанков,Анастас]]
[[Категорија:Бугарски офицери од Македонија|Јанков, Анастас]]
 
[[bg:Анастас Янков]]
1.694

уредувања