Разлика помеѓу преработките на „Даб (Бучин)“

Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Крушевскотокрушевското
с (Замена со исправна предлошка, replaced: Инфокутија Археомак → Инфокутија Археолошко наоѓалиште во Македонија, македонска археологија-нику)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Крушевскотокрушевското)
 
|период2=
}}
'''Даб''' — [[археолошко наоѓалиште]] во [[Крушевскокрушевско]]то село [[Бучин]]. Претставува [[осамен наод]] од [[римското време]]. Недалеку од селото била пронајдена една бронзена статуетка на [[Меркур (бог)|Меркур]], висока 5&nbsp;см. Статуетката се чува во [[Завод и Музеј - Прилеп|Заводот и музеј]] во [[Прилеп]].<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]](1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9</ref>
 
== Поврзано ==