Гром: Разлика помеѓу преработките

Додадени 69 бајти ,  пред 1 година
File
(File)
 
[[File:Wall cloud with lightning - NOAA - rotated.jpg|thumb|220px]]
 
'''Гром''' ('''грмотевица''', '''грмеж''') — [[звук]] создаден од [[молња]]. Зависно од карактерот на молњата и растојанието на слушателот, громот може да варира помеѓу остро гласно пукање до долготрајно ниско кркорење. Отскокот на [[притисок]] и [[температура]] од молњата создава брзо проширување на [[воздух]]от, што резултира во [[ударен бран]], кој всушност претставува гром.
 
39

уредувања