683 Ланција: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ред 24:
'''683 Ланција'''— [[астероид]] од [[астероиден појас|главниот појас]]. Откриен од страна на [[Макс Волф]] на 23 јули 1909 година.<ref name="Stephens2004"/> и наречен е според печурката [[Ланција]]. [[фотометрија (астрономија)|Фотометриските]] набљудувања од 2003 година при опсерваторијата во [[Ранчо Кукамонга]], [[Калифорнија]] определиле вртежен период од 8,63 ± 0,005 часа. [[Светлосната крива]] укажува на променлива светлинска величина од 0,15 ± 0,04.<ref name="Stephens2004"/>
 
НАбљудувањата од последните две окултации на 18 и 22 декември 2010 се искористени за определувањ ена пречникот кој изнесува 122.5&nbsp;км и албедо од 0,0705 што е карактеристично за јјаглероднијаглеродни астероиди (C-група).
 
== Наводи ==