Разлика помеѓу преработките на „Век“

Додадени 3 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎Почеток и крај во грегоријанскиот календар: Правописна исправка, replaced: јануари, 1 → јануари 1, декември, 1 → декември 1 using AWB)
'''Век''' или '''столетие''' е временски период од [[сто]] последователни [[година|години]]. Во највеќето јазици, како во македонскиот, вековите се именуваат со [[реден број|редни броеви]], како на пр. „[[9 век|деветти век н.е.]]“. Во Европа исклучок се [[Скандинавија|скандинавските]] јазици, кои вековите ги изразуваат во стотини (на пр. „1900-тите“).
 
== Почеток и крај во грегоријанскиот календар ==
[[Астрономско броење на годините|Астрономското броење на годините]] што го користат [[астроном]]ите има и нулта година (0). Затоа првиот век во овој календар ги опфаќа годините 0 до 99, вториот 100 до 199 итн. Меѓутоа за 2000 г. да се смета за прва година од [[XXI век]], астрономската 0 година мора да соодветствува на грегоријанската година 1 п.н.е.
 
== Векот како тема во уметноста ==
* „Портрет на крајот на векот“ - песна на полскиот поет [[Збигњев Херберт]].<ref>Zbignjev Herbert, ''Izabrane pesme''. Beograd: Treći trg – Čigoja štampa, стр.250.</ref>