Разлика помеѓу преработките на „Сен Дени (Реинион)“

Одземени 45 бајти ,  пред 1 година
с
Додадена категорија
с (Додадена категорија)
'''Сен Дени''' ([[фр.]] ''Saint-Denis'') [[Префектури во Франција|префектура]] (главен град) на [[Франција|францускиот]] [[Прекуморски региони на Франција|прекуморски регион]] и [[прекуморски департман|департман]] [[Реинион]], во [[Индиски Океан|Индискиот Океан]]. Се наоѓа на најсеверната точка на островот, близу устието на реката [[Сен Дени (река)|Сен Дени]].
 
Сен Дени е најнаселената [[општини во Франција|општина]] во француските [[прекуморски департман]]и. Според пописот во 1999 г., градското подрачје броело 158.139 жители, од кое 131.557 во самиот град, а останатите во блиската општина [[Сент-Мари (Реинион)|Сент-Мари]].
 
== Историја ==
* [[Државни градини (Сен Дени)|Државни градини]] (''Jardin de l'Etat'') - јавни градини - во нив има и природонаучен музеј)
* Ле Баршоа (''Le Barachois'') - крајбрежен парк
* Пишана Карпа (''La Roche Écrite'') - 15  km јужно од градот. Планински врв над Сен Дени кој овозможува мошне импресивен поглед врз градот.
 
== Хотели ==
* [http://www.ville-saintdenis-reunion.fr/ Портал на Сен Дени] {{fr}}
 
[[Категорија:Општини на Реинион]]
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Општини на Реинион]]
[[Категорија:Општини на Реинион]]
[[Категорија:Префектури во Франција]]
[[Категорија:Градови на Реинион]]
[[Категорија:Главни градови во Африка]]