Разлика помеѓу преработките на „Области во Кувајт“

Додадени 114 бајти ,  пред 1 месец
с
Додадена категорија
с
с (Додадена категорија)
 
[[Податотека:Области во Кувајт.svg|мини|десно|350п|Карта на областите во Кувајт]]
'''[[Кувајт]]''' е поделен на '''6 области''' („[[мухафаза|мухафази]]“). Областите потоа се делат на окрузи.
 
 
{| class="wikitable"
! Област
! [[Админ. центар]]
! Површина</br />(км²)
! Население<ref>Податоците за населението се водат според пописот од 2005 г.</ref>
|-
| colspan=4 bgcolor="#ffffff" | <sup>1)</sup> вклучувајќи ги островите [[Фајлака]], [[Мискан]] и [[Ауна]]
|-
| colspan=4 bgcolor="#ffffff" | <sup>2)</sup> На [[18 декември]] [[1969]] е укината Неутралната зона помеѓу Кувајт и Саудиска Арабија,</br />по што северниот дел со 2.590&nbsp;км² е припоен кон областа Ахмади, додека пак мал североисточен дел влегол во областа Џахра.
|-
| colspan=4 bgcolor="#ffffff" | <sup>3)</sup> вклучувајќи ги островите [[Варба]] и [[Бубијан]]
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{Области во Кувајт}}
[[Категорија:Административна поделба на Кувајт]]
[[Категорија:Списоци за Кувајт]]
[[Категорија:Првостепени административни единици на земјите]]