Разлика помеѓу преработките на „Ентре Риос (покраина)“

с
→‎Стопанство: Јазична исправка, replaced: == Економија == → == Стопанство ==
с (Јазична исправка, replaced: лоцирана → сместена using AWB)
с (→‎Стопанство: Јазична исправка, replaced: == Економија == → == Стопанство ==)
Главен град е [[Парана (град)|Парана]] (250,000 жители), и лежи на истоимената река [[Парана (река)|Парана]].
 
== ЕкономијаСтопанство ==
Од земјоделието најзастапен е [[ориз]]от (60% од националното производство), [[соја]]та, [[пченица]]та, [[пченка]]та, и [[агруми]] со што е и втор производител и 16% оди во извоз во [[Европа]].