Разлика помеѓу преработките на „Список на македонисти“

Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
с
Јазична исправка, replaced: македонската литература → македонската книжевност, Македонската литература → Македонската книжевност (2)
с (→‎Македонисти: Замена со тековна предлошка, replaced: цитирана мрежна страница → Наведена мрежна страница (9) using AWB)
с (Јазична исправка, replaced: македонската литература → македонската книжевност, Македонската литература → Македонската книжевност (2))
{{Main|Македонистика}}
 
Интересот на славистите за [[Македонија]], за [[македонските дијалекти]], литература и народно творештво датира уште од времето на основачот на славистиката [[Јозеф Добровски]] (1753-1829). Почетоците на организирано учење на македонскиот јазик на ниво на академска настава се врзуваат со првото предавања по [[македонски јазик]] одржано на Карловиот универзитет во [[Прага]] во [[1946]], а го одржал професорот [[Антонин Фринта]]. Оттогаш наваму македонскиот јазик и македонската литературакнижевност претставуваат предмет на научен интерес за повеќе специјалисти - слависти и балканисти, за што сведочат бројните трудови напишани од странските македонисти, а македонскиот јазик стана наставен предмет застапен на околу 30 универзитети во светот.
 
== Македонисти ==
|
|-
|[[Кшиштоф Козловски]]<ref>[http://vesnik.mk/default.asp?ItemID=EE42BB2EB072BE4CAA93A4779B98B4EC Македонската литературакнижевност има авторитетни имиња]</ref>
|{{Flag|Poland}}
|[[1937]], [[Полска]]
|
|-
|[[Емил Ниами]]<ref name="Русија">{{Наведена мрежна страница|url=http://maticanaiselenici.com/?page=read_news&id=7700|title=Македонската литературакнижевност во Русија|accessdate=2011-01-27}}</ref>
|{{Flag|Russia}}
|