Васил Тоциновски: Разлика помеѓу преработките

Одземени 42 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: македонска литература → македонска книжевност (4)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
с (Јазична исправка, replaced: македонска литература → македонска книжевност (4))
==Животопис==
 
Како добитник на Рациновата стипендија во 1969 год. дипломира на [[Филолошки факултет „Блаже Конески“ - Скопје|Филолошкиот факултет во Скопје]], на групата Историја на книжевностите на народите на СФРЈ. На истиот факултет ги завршил постдипломските студии по [[Македонскамакедонска книжевност|македонска литература]], во 1984 год. магистрирал на тезата „Драмскиот писател [[Богдан Сираков]]“, а во 1989 год. ја одбранил докторската дисертација „[[Атанас Раздолов]] - живот и дело“. Дваесет години работел во [[Македонска радиотелевизија|Телевизија Скопје]] (1969-1989).
 
Работел како водител на телевизискиот дневник, уредник, главен и одговорен уредник на Втората програма (1981-1984) и на секторот за училишна, образовна и научна програма (1985-1988). Автор е на сценарија на педесетина документарни филмови и серии емитувани на програмите на тогашна ЈРТ (Југословенска Радио Телевизија) и на многубројни програми и фестивали во светот. Остварил меѓународна соработка и престој во Советскиот Сојуз, Италија, Германија, Словачка, Романија и Бугарија.
 
Бил в.д. директор на македонскиот [[Институт за фолклор „Марко Цепенков“|Институт за фолклор]] (1989-1992). Работи како научен соработник на [[Институт за македонска литературакнижевност|Институтот за македонска литературакнижевност]] при [[Универзитет „Св. Кирил и Методиј“|Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“]] во [[Скопје]], а од 2008 год. се до неговото пензионирање во 2014 год. работел како редовен професор на Катедрата за македонски јазик и литература на Филозофскиот факултет во [[Риека]], [[Хрватска]].
 
Бил главен и одговорен уредник на најстарото македонско книжевно списание за литература, култура и уметност „[[Современост]]“.<ref>Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, Скопје, 2004, стр. 262 - 263.</ref>
*„Преводите на мадедонскиот 19 век“ (монографија, 2005).
*„Пролетни бури“ (монографски студии, 2006).
*„Скришни нешта“ (студии за автори и дела од современата македонска литературакнижевност, 2006).
*„Волшебности на зборот“ (книжевни есеи, рецензии и коментари, 2006).
*„Времето го нема“ (книжевни есеи и рецензии, 2007).