Разлика помеѓу преработките на „Леонард Ојлер“

Одземени 2 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎Лична филозофија и религиозни верувања: Правописна исправка, replaced: придонесле → придонеле
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирано списание → наведено списание (4) using AWB)
с (→‎Лична филозофија и религиозни верувања: Правописна исправка, replaced: придонесле → придонеле)
== Лична филозофија и религиозни верувања ==
 
Ојлер и неговиот пријател [[Даниел Бернули]] биле противници на [[Лајбниц]]овиот [[монизам]] и филозофијата на [[Кристијан Волф]]. Ојлер инсистирал дека знаењето е пронајдено во оној дел на основата на прецизните квантитативни права, нешто што монизмот и науката на Волф не можеле да го направат. Ојлеровите потпирања на [[религија]]та можеби, исто така, придонеслепридонеле за неговата одбивност кон доктрината. Тој отишол толку далеку, што идеите на Волф да ги нарекувал „пагански и атеистички“.<ref name="wolff">{{наведено списание| author = Calinger, Ronald | year = 1996| title = Leonhard Euler: The First St. Petersburg Years (1727–1741)| journal = Historia Mathematica| volume = 23| issue = 2| pages = 153–154}}</ref>
 
Повеќето што се знае за религиските верувања на Ојлер е извлечено од писмата до една германска принцеза и неговата претходна работа ''Rettung der Göttlichen Offenbahrung Gegen die Einwürfe der Freygeister'' (Одбрана на божественото откровение против критиките на слободните мислители). Овие дела го претставуваат Ојлер како чесен [[христијанин]] со големи познавања од [[Библија|та]].<ref name="theology">{{наведено списание| last = Euler| first = Leonhard | editor = Orell-Fussli| year = 1960| title = Rettung der Göttlichen Offenbahrung Gegen die Einwürfe der Freygeister| journal = Leonhardi Euleri Opera Omnia (series 3)| volume = 12 }}</ref> Во тој поглед, постои позната анегдота, инспирирана од аргументите на Ојлер во секуларната битка на [[филозофија]]та и религијата, која била одржана за време на Oјлеровото второ исклучување од академијата Св. Петербург: