Разлика помеѓу преработките на „Анастас Јанков“

Одземени 2 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎Биографија: Правописна исправка, replaced: придонесле → придонеле
с (→‎top: clean up, replaced: |Отоманско Царство}} → }} using AWB)
с (→‎Биографија: Правописна исправка, replaced: придонесле → придонеле)
Со самото негово пристигнување во Костурско, почнале несогласувањата со дејците на Внатрешната Организација, co коишто Јанков, намерно со умисла, или не, донекаде ја компромитирал Организацијата пред отоманските власти. Неговата преголема доверба и наклонетост кон [[Гркомани|гркоманот]] [[Коте Христов]] од село [[Руља]] исто така ѝ наштетиле на Организацијата.<ref>Полковник Анастас Янков: „[http://www.sitebulgarizaedno.com/index.php?option=com_content&view=article&id=395:2012-03-20-15-20-48&catid=29:2010-04-24-09-14-13&Itemid=61/ Моите възспоменания по македоно-одринския въпрос]“, „От София до Костур“, Синева, София, 2003</ref><ref>Пандо Кљашев, „Спомени“: Полковник Јанков во Костурско сака да крева востание - [http://www.angelfire.com/super2/vmro-istorija/Knigi/spompk15.html (1)], [http://www.angelfire.com/super2/vmro-istorija/Knigi/spompk16.html (2)], [http://www.angelfire.com/super2/vmro-istorija/Knigi/spompk17.html (3)]</ref>
 
Сепак, треба да се истакне и да се запамети неговиот значаен придонес кон афирмирањето на [[Македонски извори за македонскиот идентитет|македонското национално дело]]. Поради неговата агитација дека Македонците се посебна нација, или можат да формираат таква, врз основа на историските собитија, балканската јавност станувала сè посвесна за националната посебност на Македонците. Повиците и прогласите до Македонците, пак, каде што тој вели дека тие треба пред сè самите да се изборат за својата слобода и национална независност, несомнено придонеслепридонеле за зацврстување на македонската национална свест кај самиот македонски народ. Освен тоа, Јанков секаде го истакнува континуитетот во поглед на македонската етничка припадност и потекло на Македонците.
 
[[Податотека:Povik do Makedoncite Anastas Jankov 1902.jpg|лево|350п|мини|Повик до Македонците од Анастас Јанков]]