Разлика помеѓу преработките на „Царство Бугарија“

Додадени 8 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: кнежество → кнежевство, Кнежество → Кнежевство (3)
с (→‎Наводи: Додадена категорија using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: кнежество → кнежевство, Кнежество → Кнежевство (3))
|country = Бугарија
|era = [[Прва светска војна]]/[[Период меѓу двете светски војни]]/[[Втора светска војна]]
|event_start = Официјално<ref name="of">КнежествоКнежевство Бугарија ''[[дефакто]]'' била независна држава според нејзиниот [[Трновски устав|Устав]], со сопствено знаме, грб, војска.</ref> прогласување на независност
|year_start = 1908
|date_start = 5 октомври
|event3 = [[Нејски мировен договор]]
|date_event3 = 27 ноември, 1919
|p1 = КнежествоКнежевство Бугарија
|p2 = Османлиско Царство
|flag_p1 = Flag of Bulgaria (1878-1944).svg
'''Царство Бугарија''' ([[бугарски јазик|бугарски]]: ''Царство България'') било царство во [[Југоисточна Европа]] од [[1908]] до [[1947]]. Престолнината на царството била во [[Софија]].
 
После ослободувањето во [[1878]] според [[Берлински договор|Берлинскиот договор]] Бугарија станала "автономно трибутарно кнежествокнежевство". Во [[Трновски Устав|Трновскиот Устав]] не било запишано дека земјата е под вазалната зависност од [[Отоманско Царство|Отоманското Царство]], но тоа е факт според актите на меѓународното право. Истовремено по дипломатски и политички пат многу бугарски влади морале да ги негираат одредбите од Берлинскиот договор во однос на вазалноста кон [[Истанбул]].
 
На [[22 септември]] [[1908]] година по анексијата на [[Босна и Херцеговина]] од страна на [[Австро-Унгарија]] и со подршката на [[Русија]], Бугарија ја добила својата независност - [[Цар Фердинанд|Фердинанд]] прочитал манифест во старата престолнина [[Велико Трново]]. Променет бил и Трновскиот Устав, со којшто титулата на Фердинанд била променета од "[[кнез]]" на "[[цар]]" и соодветно официјалното именување на државата - од "[[КнежествоКнежевство Бугарија]]" во "Царство Бугарија".
 
[[Податотека:Map of Bulgaria during WWII.png|мини|лево|Бугарија во времето на [[Втора светска војна|Втората светска војна]].]]