Разлика помеѓу преработките на „Кримско Ханство“

Додадени 4 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: кнежество → кнежевство, Кнежество → Кнежевство
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Руската империја → Руската Империја using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: кнежество → кнежевство, Кнежество → Кнежевство)
|p1 = Златна орда
|flag_p1 = Golden_Horde_flag_1339.svg
|p2 = КнежествоКнежевство Теодоро
|s1 = Руска Империја
|flag_s1 = Flag of Russia.svg
Државата била основана од страна на [[Бату хан]] - внук на [[Џингис Кан]]. Земјата се простирала на [[Кримски полуостров|Кримскиот полуостров]], териториите помеѓу [[Дунав]], Днепар и голем дел од денешниот [[Краснодарски крај]] на [[Русија]]. Од [[1478]] година официјално станала вазална држава на [[Отоманското Царство]] до потпишувањето на [[Ќучуккајнарџиски договор|Ќучуккајнарџискиот договор]] во [[1774]] година, кога добила фиктивна независност. Во [[1783]] година била анексирана од [[Руската Империја]].
 
Во времето по смртта на Хаџи Гирај, земјата била воведена во граѓанска војна од страна на неговите синови кои се бореле за власта. Ова најмногу го искористиле османлиските власти кои го поставиле [[Менгли Гирај]] за хан. Неговата ќерка [[Ајше Хафса султан]] подоцна била омажена за [[Селим I]]. Во 1475 година, [[Османлии]]те на чело со [[Гедик Ахмед паша]] го освоиле грчкото кнежествокнежевство Теодоро како и џеновските колонии, по кое земјата во тоа време станала протекторат на империјата.
 
Османлискиот султан го уживал правото на [[вето]] при избор на ханот од Крим. Во [[1475]] година Османлиите го затвориле Менгли Гирај поради откажувањето да се вклучи во воен поход, а по враќањето од заробеништво од [[Истанбул]] тој ги прифатил сите наложени услови од султанот. Сепак, хановите продолжиле да имаа независна надворешна политика од Османлиите, а освен тоа тие не биле обврзани да плаќааат данок и ги споменувале султаните во нивните петочни молитви.