Разлика помеѓу преработките на „Карло III од Неапол“

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Кнежество → Кнежевство
с (Јазична исправка, replaced: светиот римски император → светиот римски цар using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Кнежество → Кнежевство)
{{внимание}}
'''Карло''' на кратко или '''Карло од Дурацо''' (1345 - 24 февруари 1386) бил крал на Неапол и титуларниот крал на Ерусалим од 1382 до 1386 како Карло III, и крал на Унгарија од 1385 до 1386 како Карло II. Во 1381, Карло го создал витезниот Орден на Бродот. Во 1383 година, тој успеал да го прими КнежествоКнежевство Ахеја за смртта на Џејмс од Бо.
<br />[[Податотека:Charles_II_(Chronica_Hungarorum).jpg|мини|Чарлс како што е прикажано во ''Chronica Hungarorum'']]
[[Податотека:Arms_of_Andre_of_Hungary_and_Naples.svg|десно|мини|198x198пкс| Грб на Чарлс III од Неапол. Оружјето содржи елементи од оние на три царства: Арапските ленти на Унгарија од лево, Ерусалимскиот крст во центарот и Семето на [[Хералдичка лилија|флерт-де-лис]] на Анѓевинското кралство Неапол . Оружјето на Анжевин се [[Каденција (хералдика)|разликува]] од онa на [[Грб на Франција|грбот на Франција]] со црвена етикета, означувајќи ја династијата како кадетска гранка на Домот на Капе . ]]