Даниел Московски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: кнежество → кнежевство (4)
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: кнежество → кнежевство (4))
| succession =[[Голем кнез на Москва|Московски кнез]]
| predecessor = -
| successor = [[Јуриј III ]]
| spouse =
| spouse-type = [[List of Russian consorts|Consort]]
| birth_place ={{роден во|Москва}}
| death_date = 5 март 1303
| death_place ={{починал во|Москва}}, [[Големо московско кнежествокнежевство]]
| date of burial =
| place of burial =
'''Даниел Московски''' бил [[кнез]] на [[Москва]] во периодот од [[1263]] година. Тој бил син на [[Александар Невски]] и прв [[кнез]] на [[Москва]].
 
Данаил бил најмладиот син на [[Александар Невски]], големиот кнез на [[Владимир]], [[Новгород]] и [[Москва]]. Според традицијата, неговиот татко ја разделил својата територија на своите синови. Тој, како најмал го добил најмалото и тогаш неважно [[кнежествокнежевство Москва]] кога по смртта на Невски, Даниел станал официјален владетел.
 
Во првите осум години управувал неговиот чичко [[Јарослав III]]. По смртта на Јарослав, Даниел водел војни против своите браќа Димитриј и [[Андреј III]] за управување на големото кнежествокнежевство Владимир. И покрај неуспехот во овие војни, во [[1300]] година го заробил кнезот на [[Рјазањ]] и добил територијални проширувања а во [[1302]] година починал Иван Переславски кој не оставил наследник, туку во својот тестамент напишал дека му ги отстапува неговите територии на својот роднина од Москва.
 
Во 1303 година Даниел починал.
 
{{Руски владетели}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Монарси на Московското кнежествокнежевство]]
[[Категорија:Династија Рурикович]]
[[Категорија:Руски светци]]