Големо Московско Кнежевство: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Кнезови: Правописна исправка, replaced: кнежество → кнежевство (3), Кнежество → Кнежевство (2)
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (→‎Кнезови: Правописна исправка, replaced: кнежество → кнежевство (3), Кнежество → Кнежевство (2))
| align="center"|[[Image:Danila_titularnik.jpg|80px]]
| align="center"|[[Даниел Московски]]<br>(Данаил I)
| align="center"|[[ноември]]/[[декември]] [[1261]]<br>[[Киев]], [[Големо Московско Кнежество|Големо Московско Кнежевство]]
| align="center"|[[1283]]
| align="center"|Син на [[Александар Невски]] и Александра Полоцкаја<br>оженет:<br>Марија<br>''6 деца''
| align="center"|[[4 март]] [[1303]]
| align="center"|[[4 март]] [[1303]]<br>[[Москва]], [[Големо Московско Кнежество|Големо Московско Кнежевство]]
|-2
| align="center"|[[Image:Jurij_of_Moscov.jpg|80px]]
|-7
| align="center"|[[Image:Vasily_Dmitrievich_titularnik.jpg|80px]]
| align="center"|[[Василиј I (Московско кнежествокнежевство)|Василиј I]]<br>(Василий I)
| align="center"|[[30 декември]] [[1371]]<br>[[Москва]], Големо Московско Кнежевство
| align="center"|[[19 март]] [[1389]]
|-8
| align="center"|[[Image:Vasil2b.gif|80px]]
| align="center"|[[Василиј II (Московско кнежествокнежевство)|Василиј II]]<br>(Василий II Тёмный)
| align="center"|[[10 март]] [[1415]]<br>[[Москва]], Големо Московско Кнежевство
| align="center"|[[27 февруари]] [[1425]]
|}
 
[[Категорија:Големо московско кнежествокнежевство| ]]
[[Категорија:Поранешни држави во Европа]]
[[Категорија:Московска област]]