Разлика помеѓу преработките на „Македонски парламентарни избори (2020)“

нема опис на уредувањето
| after_party = ќе биде одлучено
}}
 
Ова се '''десетти [[Избори во Македонија#Парламентарни избори|македонски парламентарни избори]]'''. Тие се предвремено закажани за 12 април 2020 година. Нивниот редовен датум на одржување е 11 декември, денот кога биле спроведени претходните вакви избори во 2016 година.
'''Македонски парламентарни избори (2020)''' — [[Избори во Македонија|десетти]] по ред парламентарни избори во [[Македонија]]. Изборите треба да се одржат на 15 јули 2020 година.
 
== Позадина ==