Разлика помеѓу преработките на „Мина Виткојц“

Додадени 339 бајти ,  пред 11 година
Средување
(mina witkojc)
(Средување)
'''Мина Виткојц''' (dsb. [[MinaДолнолужички Witkojcјазик|долнолужички]] '''Mina Witkojc''') е родена на [[28 мај]] [[1893]] во [[Боркови]] и умира на [[11 ноември]] [[1975]] во [[Попојце]]. Била [[Лужица|долнолужичка]] писателка, новинарка и патриотка.
 
Мина Виткојц е најславна писателка која пишувала на долнолужички јазик. Од [[1899]] до [[1907]], Мина Виткојц учела во основното училиште во [[Боркови]]. Од [[1908]] живеела и работела во [[Берлин]]. Од [[1921]] се сретнала со група [[Чешка|чешки]] и горнолужички туристи во [[Блатата]]. Тоа среќавање и расветлило дека таа е [[Лужички Срби|Лужичанка]] и дека треба да работи за доброто на лужичанството да работи. Во [[1933]] година германските власти и забраниле да пишува, а во [[1941]] година добила забрана за живеење во округот [[Дрезден]], а [[1942]] и во округот [[Франкфурт на Одра]]. Со тоа била принудена да ја напушти [[Лужица]] и се преселува во [[Ерфурт]]. Во [[1945]] година ја напишала големата песна ''[[Ерфуртски сеќавања]]''. Од [[1947]] година до [[1954]] година живеела во [[Прага]]. Во [[1954]] година се вратила во Боркови. Таму работела како авторка на весникот ''[[Нови Часник]]'' и долнолужички книги. Мина Виткојц починала во [[Попојски старечки дом|Попојскиот старскистаречки дом]].
Мина Виткојц е најславна писателка која пишувала на [[долнолужички јазик]]
 
Од 1899 до 1907 Мина Виткојц учела во основното училиште во [[Боркови]]. Од 1908 живеела и работела во [[Берлин]]. Од 1921 се сретнала со група чешки и горнолужички туристи во Блатата. Тоа среќавање и расветлило дека таа е Лужичанка и дека треба за доброто на лужичанството да работи. Во 1933 година германските власти и забраниле да пишува, а во 1941 година добила забрана за живеење во округот Дрезден, а 1942 и во округот Франкфурт на Одра. Со тоа била принудена да ја напушти [[Лужица]] и се преселува во Ерфурт. Во 1945 година ја напишала големата песна Ерфуртски сеќавања. Од 1947 година до 1954 година живеела во Прага. Во 1954 година се вратила во Боркови. Таму работела како авторка на весникот Нови Часник и долнолужички книги. Мина Виткојц починала во Попојскиот старски дом.
[[Категорија:Лужичкосрпски писатели]]