Разлика помеѓу преработките на „Мина Виткојц“

Додадени 24 бајти ,  пред 11 година
mina witkojc
(Долнолужичка писателка)
 
(mina witkojc)
Мина Виткојц (dsb. [[Mina Witkojc]]) е родена на 28 мај 1893 во Боркови и умира на 11 ноември 1975 во Попојце. Била долнолужичка писателка, новинарка и патриотка.
 
Мина Виткојц е најславна писателка која пишувала на [[долнолужички јазик]]
5

уредувања