Дуло: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Прво бугарско царство → Прво Бугарско Царство, Првото бугарско царство → Првото Бугарско Царство
(Бришење на "KhanAsparuh.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Explicit поради: per c:Commons:Deletion requests/File:KhanAsparuh.jpg.)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Прво бугарско царство → Прво Бугарско Царство, Првото бугарско царство → Првото Бугарско Царство)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
'''Дуло''' е името на родот, од кого произлегуваат раните владетели на [[Прабугари]]те. Од овој род се [[Кубрат]], основачот на [[Стара Велика Бугарија]], позната како [[Оногурија]], и неговите синови - [[Батбајан]], [[Котраг]] и [[Аспарух]] кој го основал [[Прво Бугарско Царство|Првото бугарскоБугарско царствоЦарство]]. Според некои [[Алцек]] и [[Кубер]] исто така билe од овоj род. Се смета дека родоначалникот на кланот Дуло бил [[Атила]].
 
'''Дуло''' е името на родот, од кого произлегуваат раните владетели на [[Прабугари]]те. Од овој род се [[Кубрат]], основачот на [[Стара Велика Бугарија]], позната како [[Оногурија]], и неговите синови - [[Батбајан]], [[Котраг]] и [[Аспарух]] кој го основал [[Прво Бугарско Царство|Првото бугарско царство]]. Според некои [[Алцек]] и [[Кубер]] исто така билe од овоj род. Се смета дека родоначалникот на кланот Дуло бил [[Атила]].
 
[[Категорија:Бугарско благородништво]]
[[Категорија:Прво бугарскоБугарско царствоЦарство]]