Разлика помеѓу преработките на „Борис I“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Првото бугарско царство → Првото Бугарско Царство
с (Правописна исправка, replaced: Прво бугарско царство → Прво Бугарско Царство (5))
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Првото бугарско царство → Првото Бугарско Царство)
| buried =
|}}
'''Борис I''' или '''Борис-Михаил''' (? - [[2 мај]] [[907]]) — бугарски владетел на [[Прво Бугарско Царство|Првото бугарскоБугарско царствоЦарство]] од [[Крумова династија|Крумовата династија]] во периодот од [[852]] до [[864]] година како хан, и од [[864]] до [[889]] година како кнез, кога се повлекол за да во 893 година повторно владее на кратко кога го детонирал својот најголем син [[Владимир Расате]] од престолот и го качил на истиот другиот син, [[Симеон I|Симеон]]. Борис I е познат по тоа што ги покрстил [[Прво Бугарско Царство|Бугарите]] во [[864]] година и го вовел [[Старословенски јазик|старословенскиот јазик]] во употреба.
 
== Покрстување ==