Аспарух: Разлика помеѓу преработките

Одземени 14 бајти ,  пред 3 години
с
Правописна исправка, replaced: Прво бугарско царство → Прво Бугарско Царство
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Правописна исправка, replaced: Прво бугарско царство → Прво Бугарско Царство)
име=Хан Аспарух|
портрет=|
опис=''споменик во Бугарија''<br />Творец и прв владетел на [[Прво бугарскоБугарско царствоЦарство|Дунавска Бугарија]] |
наставка= |
роден-дата= ок. [[640]] |
починал-место= краj [[Днепар]], денес [[Украина]] |
}}'''Аспарух''' (околу [[640]]-[[701]]) е творецот и првиот владетел на [[Прво Бугарско Царство|Дунавска Бугарија]], којшто со 30.000 до 50.000 [[Прабугари]] (Уногундури)<ref>[http://www.promacedonia.org/vz1a/vz1a_b1_1.html Васил Н. Златарски. История на Първото българско Царство. Епоха на хуно-българското надмощие с. 188.]</ref><ref>Ал. Бурмов, Създаване на Българската дъжава с. 132.</ref><ref>[http://www.promacedonia.org/da/da_3_2.htm Образуване на българската [[народност]]. [[Димитър Ангелов]] (Издателство Наука и изкуство, „Векове“, София 1971) с. 203—204.]</ref> дошол од исток кон утоката на [[Дунав]], бегајќи од [[Хазари]]те, кои ја уништиле [[Стара Велика Бугарија]].
[[Свети Паисиј Хилендарски|Паисиј Хилендарски]] во својата историjа го споменува ханот Аспарух под името "Испор Цар", кое се разбира како погрешно читање на изразот "I SPQR Rex" <ref>https://bg.wikipedia.org/wiki/SPQR#/media/File:SPQRomani.svg</ref>. Тоа е прва римска (италијанска) легија, која се наоѓала на десниот брег на Дунав или во [[Мезија]] (Северна [[Бугарија]]).<ref>https://en.wikipedia.org/wiki/Legio_I_Italica - Первьi Италийски легион</ref> Затоа Паисиј го нарекува "Цар од прва италијанска легија".
 
Откако ги покорил [[Стари Словени|словенските]] [[Племе|племиња]] и ги разбил [[Византија|Византијците]], во [[681]] година Аспарух ја создал првата држава на [[Прабугари]]те на [[Балканскиот Полуостров]] со седиште во [[Плиска]], од кадешто подоцна ќе ги проширува границите на својата држава на просторот до [[Стара планина]]. Во „[[Именик на бугарските ханови]]„ Аспарух е наречен [[кнез]], но историчарите мислат дека оригиналната титула треба да е [[хан]]. Постои една теорија според која вистинското име на бугарскиот владетел e '''Батај''', a „''Аспарух''“ е грчки [[изговор]] на титула во смисла на кнез.<ref>[http://www.kroraina.com/st_iordanov/asparuh.html За името на Аспарух - на бугарски]</ref>
{{s-end}}
 
{{Шаблон:Бугарски владетели}}
 
[[Категорија:Бугарски монарси]]