Разлика помеѓу преработките на „Доцна антика“

Одземени 2 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Византиска империја → Византиско Царство
с (→‎Надворешни врски: Јазична исправка, replaced: Медитеранот → Средоземјето using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Византиска империја → Византиско Царство)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
'''Доцна антика''' е груба [[периодизација]] за периодот од [[Наша ера|н.е.]] помеѓу [[300]] - [[600]] година, употребена од историчарите и научниците за да се опише интервалот помеѓу Класичната [[Антика]] и [[Среден век|Средниот Век]] воглавно во [[Европа]] и [[Медитеран]]скиот свет. Тоа е временскиот период помеѓу пропаста на [[Римско Царство|Западната Римско Царство]] од [[3 век]] н.е натаму, се до [[Ислам]]ското освојување, и повторното формирање на [[Источна Европа]] под името [[ВизантискаВизантиско империјаЦарство]]. Терминот ''Spätantike'', буквално '''"Доцна антика"''', бил употребен од германските историчари од моментот кога ја популаризирал [[Alois Riegl|Алојз Ригли]] во раниот 19 век.
 
== Македонија ==