Стари Словени: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎''Историска евиденција'': Јазична исправка, replaced: Византиската Империја → Византиското Царство
с (Правописна исправка, replaced: и тн. → итн. (2) using AWB)
с (→‎''Историска евиденција'': Јазична исправка, replaced: Византиската Империја → Византиското Царство)
 
Пишувањата на Јорданес сугестираат дека Словените биле стари, и дека долго време живееле во шумските подрачја на [[Источна Европа]]. Паул Барфорд и Курта, сепак го ставаат под знак прашалник знаењето на Јорданес околу стара демографија и географија. Иако различните пишувања ги лоцираат словенските групи помеѓу горниот тек на реката Висла и регионот северно од Црното Море, ваквите информации ''се премногу енигматични да формираат јасна идентификација од каде и од кога постојат Словените.
Понатаму, додека терминот Склавени е оригинално даден од [[Византиска Империја|ВизантискатаВизантиското ИмперијаЦарство]] за некоја одредена етничка група, Флорин Курта аргументира дека овој термин бил користен од [[Византиска Империја|Византијците]] како термин за да ги категоризира барбарските етнички групи кои живееле зад и на реката Дунав.
 
=== ''Лигвистични евиденции'' ===