Османлиски војни во Европа: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Подем на Отоманското Царство: Јазична исправка, replaced: Византиската империја → Византиското Царство
с (→‎Подем на Отоманското Царство: Правописна исправка, replaced: Селџук → Селџуч)
с (→‎Подем на Отоманското Царство: Јазична исправка, replaced: Византиската империја → Византиското Царство)
| Султани=8
}}
Подемот на Отоманското Царство (1299-1453) се однесува на периодот кој започнал со слабеење на Селџучкиот Султанат кон почетокот на 14 век, а завршил со пропаѓањето на ВизантискатаВизантиското империјаЦарство по падот на Константинопол во 1453 година. Војни во Европа се:
*[[Косовска битка]]
*[[Маричка битка]]