Разлика помеѓу преработките на „Августајон“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Византиската Империја → Византиското Царство
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: римскиот император → римскиот цар using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Византиската Империја → Византиското Царство)
[[Податотека:Constantinople imperial district.png|thumb|десно|250px|Ларта на административниот дел од Константинопол.]]
'''Августајон''' ([[грчки]]: ''Αὐγουσταῖον'', [[латински]], ''Augustaeum'') е поранешен плоштад кој се наоѓал во [[Константинопол]], денешен [[Истанбул]], [[Турција]]. Овој плоштад приближно се наоѓал на денешниот плоштад Света Софија, односно пред самиот влез од музејот [[Аја Софија]]. Местото било изградено како јавен пазар, за да во текот на [[6 век]] биде претворен во затворен плоштад и опкружен со [[портик]]. Местото претставувало едно од најзначајните во византиската пестолнина. Плоштадот постоел до крајот на [[ВизантискатаВизантиското ИмперијаЦарство]], иако во урнатини. Денеска сѐ уште се видливи остатоците од овој плоштад.
 
== Историја ==