Османлии: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 3 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Селџук → Селџуч
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Селџук → Селџуч)
|related=[[туркиски народи]].
}}
'''Османлии''' или '''отоманци''' — поим кој го означува [[турски јазик|туркојазичното]] население на [[Отоманско Царство|Отоманското Царство]]. Своето име го добиле по [[Осман I]] кој се смета и за основател на царството. Овие Турци водат потекло од [[Селџуци]]те кој во [[11 век]] на просториите на денешен [[Иран]] и [[Ирак]] создале Селџукскаселџучка држава. Со пропаѓањето на [[Отоманско Царство|Отоманското Царство]], овие отоманци се “претопиле“ во денешните [[Турци]].
 
== Потекло и историја ==