Разлика помеѓу преработките на „Ченгду“

Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
с
→‎Туристички места во Ченгду: Јазична исправка, replaced: Чинг → Ќинг (2)
с (→‎Стопанство: Јазична исправка, replaced: == Економија == → == Стопанство ==)
с (→‎Туристички места во Ченгду: Јазична исправка, replaced: Чинг → Ќинг (2))
== Туристички места во Ченгду ==
 
Местото за кое туристите доаѓаат од секаде од светот е секако центарот за истражување на репродукцијата на пандите. Поточно тоа се два центри, едниот на 10-тина километри од центарот на градот а вториот на час и половина пат од центарот на градот.<ref>http://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g297463-d1312394-Reviews-Chengdu_Research_Base_Of_Giant_Panda_Breeding-Chengdu_Sichuan.html</ref> Кривото сокаче Куанџај се наоѓа во центарот на градот.<ref>http://www.tripadvisor.com/Attractions-g297463-Activities-Chengdu_Sichuan.html</ref> И потекнува од времето на ЧингЌинг династија. Друга атракција е палатата ЧингјангЌингјанг, која е најстарата и најголемата палата во Ченгду.<ref>http://www.chengdu.gov.cn/echengdu/tourism/landscape_detail/qyg.jsp</ref> Колибата на Дуфу е резиденцијата на Дуфу, кој е еден истакнат кинески поет од времето н Танг династијата. Се наоѓа во бамбусова шума, прилагодена патеки, мостови и мали плоштади.<ref>http://www.chengdu.gov.cn/echengdu/tourism/landscape_detail/dfct.jsp</ref> Народниот Парк (кинески 人民公园) е едно интересно место во Ченгду каде може да погледате разни претстави на отворено, разноврсен профил на луѓе, да уживате во чајџилниците покрај езерцата со лотуси. Тибетскиот Кварт е една приказна со една тотално различна култура, која е втаена во различна облека на луѓето, различен јазик, музика, мирис на путер оф јак и инсент стапчиња. Чунгши Шопинг улицата привлекува над милион посетители за време на викендот.<ref>http://www.chengduliving.com/top-10-free-places-in-chengdu/</ref>
 
== Ченгду, домот на пандите ==