Разлика помеѓу преработките на „Сун-цу“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Чинг → Ќинг
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирање вести → наведени вести using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Чинг → Ќинг)
'''Сун-цу''' или '''Сун-цу''' ([[Кинески јазик|кинески]]: 孫子, [[пинјин]]: Sūn Zǐ), [[VI век п.н.е]]) — кинески војсководец и теоретичар, автор на [[трактат|расправата]] „[[Умешноста на војувањето]]“, енормно влијателна [[Кина|древна кинеска]] книга на тема [[воена стратегија]] (најголемиот дел не се занимава директно со [[тактика]]). Тој е исто така еден од најраните [[реализам|реалисти]] во [[теорија на меѓународни односи|теоријата на меѓународните односи]].
 
Името „Сун-цу“ („Учителот Сун“) е почесна титула дадена на '''Сун Ву''' (孫武), името на авторот. Зборот ''Ву'', кој значи „боречки“ или „воен“, е ист што и зборот „[[вушу|ву шу]]“ или „[[боречка вештина]]“. Сун Ву исто така има и [[Кинеско име|куртоазно име]], '''Чанг ЧингЌинг''' (長卿).
 
== Сун-цу како историска личност ==