Чоир (град): Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Стопанство: Јазична исправка, replaced: == Економија == → == Стопанство ==
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (3) using AWB)
с (→‎Стопанство: Јазична исправка, replaced: == Економија == → == Стопанство ==)
== Географија ==
Чоир се наоѓа во [[Чоирска депресија|Чоирската Депресија]], појас долг 150 км и 20 км широк.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.denisonmines.com/files/objects/2006%20AIF%20FINAL.pdf|format=pdf|title=Annual Information Form|author=[[Denison Mines]]|date=December 2006|page=62|accessdate=2007-07-24}}</ref>
== ЕкономијаСтопанство ==
Чоир бил прогласен за слободна економска зона.<ref>Hari D. Goyal, "A Development Perspective on Mongolia," ''Asian Survey'' 39:4 (July/August 1999), p. 634.</ref>
Градот има средно-обезбеден [[затвор]] со 460 затвореници.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.asianoutreach.org/articles.php?lng=en&pg=162|title=Siberian Team blesses Mongolia's prisoners|work=Asian Outreach International|accessdate=2007-07-24}}</ref>