Разлика помеѓу преработките на „Мајка“

Додадени 384 бајти ,  пред 1 година
 
===Мајката како тема во музиката===
* „Мајка“ (''Mother'') - композиција на англискиот гудачки квартет „[[Баланеску квартет|Баланеску]]“ (''Balanescu Quartet'') од 1994 година.<ref>[https://www.discogs.com/Balanescu-Quartet-Luminitza/master/92996 DISCOGS, Balanescu Quartet* ‎– Luminitza (пристапено на 17.6.2020)]</ref>
* „Збогум мајко“ - фолк песна на [[Никола Бадев]].<ref>''Антологија на македонската чалгија / Antology of Macedonian Chalgia'', Македон мјузик, МАКМ 00106, 2006.</ref>
* „Мама, ти си ми во мислите“ (''Mama, You Been On My Mind'') - песна на американскиот рок-музичар [[Боб Дилан]].<ref>[https://www.discogs.com/Jeff-Buckley-Grace/release/408960 Discogs, Jeff Buckley ‎– Grace (пристапено на 21.4.2020)]</ref>