Разлика помеѓу преработките на „Анџело Ди Ливио“

Додадени 4.204 бајти ,  пред 8 месеци
нема опис на уредувањето
 
Вкупно тој забележал 40 настапи за ''аѕурите'', од кои само во 12 играл од почеток до крајот на натпреварот.
 
=== Хронологија на репрезентативните настапи ===
{{Репрезентативни настапи|ITA}}
{{Cronopar|6-9-1995|Удине|ITA|1|0|SLO||Квалификации за Евро|1996|}}
{{Cronopar|8-10-1995|Сплит|CRO|1|1|ITA||Квалификации за Евро|1996|}}
{{Cronopar|24-1-1996|Терни|ITA|3|0|WAL||Пријателска|13={{suboff|79}}}}
{{Cronopar|29-5-1996|Кремона|ITA|2|2|BEL||Пријателска|13={{suboff|46}}}}
{{Cronopar|1-6-1996|Будимпешта|HUN|0|2|ITA||Пријателска|}}
{{Cronopar|11-6-1996|Ливерпул|ITA|2|1|RUS||Евро|1996|Прва фаза|13={{suboff|62}}}}
{{Cronopar|19-6-1996|Манчестер|ITA|0|0|GER||Евро|1996|Прва фаза|13={{subon|81}}}}
{{Cronopar|5-10-1996|Кишињев|MDA|1|3|ITA||Квал. за СП|1998|13={{subon|46}}}}
{{Cronopar|9-10-1996|Перуџа|ITA|1|0|GEO (1990-2004)||Квал. за СП|1998|13={{suboff|82}}}}
{{Cronopar|22-1-1997|Палермо|ITA|2|0|NIR||Пријателска|13={{suboff|79}}}}
{{Cronopar|12-2-1997|Лондон|ENG|0|1|ITA||Квал. за СП|1998}}
{{Cronopar|29-3-1997|Трст|ITA|3|0|MDA||Квал. за СП|1998|13={{suboff|75}}}}
{{Cronopar|2-4-1997|Хожув|POL|0|0|ITA||Квал. за СП|1998}}
{{Cronopar|30-4-1997|Неапол|ITA|3|0|POL||Квал. за СП|1998}}
{{Cronopar|4-6-1997|Нант|ENG|2|0|ITA||Турнир во Франција|13={{suboff|46}}}}
{{Cronopar|8-6-1997|Лион|ITA|3|3|BRA||Турнир во Франција|13={{subon|88}}}}
{{Cronopar|11-6-1997|Париз|ITA|2|2|FRA||Турнир во Франција}}
{{Cronopar|10-9-1997|Тбилиси|GEO (1990-2004)|0|0|ITA||Квал. за СП|1998|}}
{{Cronopar|11-10-1997|Рим|ITA|0|0|ENG||Квал. за СП|1998}}
{{Cronopar|28-1-1998|Катанија|ITA|3|0|SVK||Пријателска|13={{suboff|46}}}}
{{Cronopar|2-6-1998|Гетеборг|SWE|1|0|ITA||Пријателска|13={{suboff|46}}}}
{{Cronopar|11-6-1998|Бордо|ITA|2|2|CHL||Светско првенство|1998|Прва фаза|13={{suboff|61}}}}
{{Cronopar|17-6-1998|Монпеље|ITA|3|0|CMR||Светско првенство|1998|Прва фаза|13={{subon|83}}}}
{{Cronopar|27-6-1998|Марсеј|ITA|1|0|NOR||Светско првенство|1998|Осминафинале|13={{subon|63}}}}
{{Cronopar|3-7-1998|Париз|ITA|0|0|FRA||Светско првенство|1998|Четвртфинале|dts|3-4}}
{{Cronopar|5-6-1999|Болоња|ITA|4|0|WAL||Квалификации за Евро|2000|13={{subon|69}}}}
{{Cronopar|9-6-1999|Лозана|CHE|0|0|ITA||Квалификации за Евро|2000|13={{subon|60}}}}
{{Cronopar|11-6-2000|Арнхем|TUR|1|2|ITA||Евро|2000|Прва фаза|13={{subon|83}}}}
{{Cronopar|19-6-2000|Ајндховен|ITA|2|1|SWE||Евро|2000|Прва фаза|13={{suboff|64}}}}
{{Cronopar|7-10-2000|Милано|ITA|3|0|ROU||Квал. за СП|2002}}
{{Cronopar|11-10-2000|Анкона|ITA|2|0|GEO (1990-2004)||Квал. за СП|2002}}
{{Cronopar|15-11-2000|Торино|ITA|1|0|ENG||Пријателска|13={{suboff|52}}}}
{{Cronopar|28-3-2001|Трст|ITA|4|0|LTU||Квал. за СП|2002|13={{subon|82}}}}
{{Cronopar|25-4-2001|Перуџа|ITA|1|0|RSA||Пријателска|13={{subon|82}}}}
{{Cronopar|2-6-2001|Тбилиси|GEO (1990-2004)|1|2|ITA||Квал. за СП|2002|13={{subon|58}}}}
{{Cronopar|6-10-2001|Парма|ITA|1|0|HUN||Квал. за СП|2002|13={{subon|79}}}}
{{Cronopar|7-11-2001|Саитама|JPN|1|1|ITA||Пријателска|13={{subon|89}}}}
{{Cronopar|18-5-2002|Прага|CZE|1|0|ITA||Пријателска|13={{subon|69}}}}
{{Cronopar|3-6-2002|Сапоро|ITA|2|0|ECU||Светско првенство|2002|Прва фаза|13={{subon|64}}}}
{{Cronopar|18-6-2002|Теџон|ITA|1|2|KOR||Светско првенство|2002|Осминафинале|зг|13={{suboff|72}}}}
{{Cronofin|40|0|69||Играчи на италијанската фудбалска репрезентација#Вечна листа на играчи по бројот на настапи за италијанската репрезентација}}
 
==Статистика==