ЖС „Јегуновце“: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Замена со соодветна предлошка, replaced: Никулец за железничка станица во Република Македонија → ЖС-Македонија-никулец using AWB)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
|position = right
}}
'''Железничката станица „Јегуновце“''' е [[железничка станица]] во [[Република Македонија]], со следниве [[географски координати]]: [[латитуда|СГШ]] 42<sup>o</sup> 04<nowiki>'</nowiki> 46<nowiki>''</nowiki>, [[лонгитуда|ИГД]] 21<sup>o</sup> 07<nowiki>'</nowiki> 05<nowiki>''</nowiki>. Железничката станица Јегуновце, се наоѓа на железничката пруга [[Скопје]] - [[Кичево]] во близина на селото [[Јегуновце]] и е една од позачуваните и одржуваните железнички станици на оваа пруга, поради што се користи и како крстосница за разминување на возовите. Станицата се наоѓа во северниот дел на Долни Полог на 42,4 километри оддалеченост од главната [[Железничка станица - Скопје]] и на 14,7 километри од [[Тетово]].
 
== Возен ред ==