Разлика помеѓу преработките на „Југоисточен Регион“

с
Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB
с (Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
}}
 
'''ЈугоисточниотЈугоисточен регион''' е еден од осумте статистички и плански региони на [[Македонија]].<ref>[http://biznis24.com.mk/node/5045 Македонија и официјално поделена на региони]</ref> Овој регион граничи со [[вардарски регион|вардарскиот]] и [[источен регион|источниот регион]].
 
Регионот ги опфаќа Струмичко-Радовишката и Гевгелиско-Валандовската котлина, односно сливното подрачје на Струмичката река и долното сливно подраќје на реката Вардар. Неговата површина е 2.739 квадратни километри или 11 проценти од територијата на Република Македонија.
| 1.51
|}
<br />
 
== Поврзано ==