Црвена Нива: Разлика помеѓу преработките

Одземен 21 бајт ,  пред 2 години
с
→‎Родови: Точка-запирка по место пред двојна квадратна заграда, replaced: ;]] → ]]; using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка на параметри, replaced: веб= → мрежно место=, популација= → население= using AWB)
с (→‎Родови: Точка-запирка по место пред двојна квадратна заграда, replaced: ;]] → ]]; using AWB)
Црвена Нива било македонско село.
 
Родови во селото биле: ''Николовци (1 к.) и Стојановци (2 к.)'' биле основачи на селото Црвена Нива, првите дошле од селото [[Долно Гратче|Долно Градче]], а вторите од селото [[Пашаџиково]]. Во родот ''Николовци'' се знаела следната генеологија Трајан (жив на 63 год. крајот на 50-тите) Велко-Никола-Ганчо, предокот кој се доселил; ''Ѓоргевци (3 к.)'' доселени биле од селото [[Јастребник|Јастребник;]]; ''Дојчиновци (3 к.)'' биле најмлад род во селото, доселени биле исто така од селото [[Јастребник]].<ref>{{Наведена книга|title=Кочанска Котлина|last=Трифуноски|first=Јован|publisher=МАНУ|year=1970|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref>
 
== Општествени установи ==