Разлика помеѓу преработките на „Католички кралеви“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Канарските острови → Канарските Острови, Канарски острови → Канарски Острови using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Кастилија → Кастиља using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Канарските острови → Канарските Острови, Канарски острови → Канарски Острови using AWB)
Католичките кралеви го користиле своето познато мото: "''Tanto monta, monta tanto, Isabel como Fernando''" ([[македонски јазик|македонски]]: "Колку вреди едното, толку вреди и другото, Изабела како Фердинанд"). Соединувајќи ги “круните“ на најголемите кралства во тоа време на [[Пиринејски Полуостров|Пиринејскиот Полуостров]], [[Кралство Кастиља]] и [[Кралство Арагон]]. Со ова, тие всушност ги поставиле темелите на новото Кралство Шпанија, кое конечно било формирано во времето на нивниот внук [[Карло V, цар на Светото Римско царство|Карло V]]. Со времето, оваа титула на еден начин му била оправдана ако се има предвид протерувањето на [[Маври]]те од Пиринејскиот Полуостров за време на [[Реконквиста]]та.
 
Владеењето на Католичките кралеви се совпаѓа со периодот на завршување на [[Среден век|Средниот век]] и започнувањето на модерната историја. Преку создавање на силна централистичка власт со помош на градовите, била создадена [[монархија]] која имала сила да се бори против големите феудални семејства. Со освојувањето на [[Гранада]], [[Навара]], [[Канарски островиОстрови|Канарските островиОстрови]], како и делови од [[Северна Африка]] била создадена држава која денеска во историографијата е позната како Кралство Шпанија.
 
[[Откривање на Америка|Откривањето на Америка]] во [[1492]] година се совпаѓа со годината на крајот на Реконквистата. Преку колонизацијата на Новиот свет, [[Шпанија]] станала една од најголемите светски велесили во тоа време.