Разлика помеѓу преработките на „Студена војна“

Одземени 8 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎Втора студена војна: Исправка на неважечки формат во наводи, replaced: publisher=''→ publisher=, ''}} → }} using AWB
с (→‎Надворешни врски: Отстранета категорија using AWB)
с (→‎Втора студена војна: Исправка на неважечки формат во наводи, replaced: publisher=''→ publisher=, ''}} → }} using AWB)
== Втора студена војна ==
{{Главна|Втора студена војна}}
Прашањето за постоеење на [[Втора студена војна]] (наречена и „Нова студена војна“) во стручната јавност се поставува почнувајќи од 2014 г. со засиленото политичкото и економско соперништво меѓу [[САД]] и [[ЕУ]] од една и [[Русија]] и нејзините истомисленици од друга.<ref>{{нмс |url=http://www.foreignpolicy.com/articles/2014/03/04/welcome_to_cold_war_ii|title=Welcome to Cold War II|date=March 4, 2014 |accessdate=10 November 2014 |publisher=''[[Foreign Policy]]''}}</ref> Ова особено зело голем замав по [[Кримска криза|припојувањето на Крим кон Русија]], интервенцијата во Украина и меѓународните санкции кон Русија што произлегле од тоа.
 
== Поврзано ==