Разлика помеѓу преработките на „Медитација“

Додадени 12 бајти ,  пред 11 месец
с
→‎top: Повраток на исправна предлошка, replaced: нмс → Cite journal (2) using AWB
с (Замена со правилна предлошка, replaced: cite journal → нмс (2) using AWB)
с (→‎top: Повраток на исправна предлошка, replaced: нмс → Cite journal (2) using AWB)
Терминот '''медитација''' се однесува на широк спектар на практики (како и терминот спорт) кој вклучува техники со цел да се промовира релаксација, да се изгради внатрешна енергија или сила на животот и да се развијат сочувството,<ref>University of Wisconsin-Madison (2008, March 27). Compassion Meditation Changes The Brain. ScienceDaily. Retrieved November 1, 2012, from http://www.sciencedaily.com­/releases/2008/03/080326204236.htm</ref> љубовта, трпението, великодушноста и простувањето.
 
Зборот медитација има различни значења во различни контексти. Медитацијата се практикува уште од античко време како дел од голем број верски традиции и верувања.<ref>{{cite web|title=Meditation|url=http://vitalwarrior.org/the-program/step-7-meditation/|publisher=vitalwarrior|accessdate=24 July 2013}}</ref> Медитацијата често вклучува внатрешен напор за само-регулирање на умот на некој начин. Медитацијата често се користи за расчистување на умот и олеснување за многу здравствени проблеми, како што се високиот крвен притисок,<ref name=Maxwell>{{нмсCite journal|last1=Rainforth|first1=Maxwell|first2=Robert H.|last2=Schneider|first3=Sanford I.|last3=Nidich|first4=Carolyn|last4=Gaylord-King|first5=John W.|last5=Salerno|first6=James W.|last6=Anderson|title=Stress Reduction Programs in Patients with Elevated Blood Pressure: A Systematic Review and Meta-analysis|date=March 2008|series=NIH Public Access|url=http://www.pubmedcentral.nih.gov/picrender.fcgi?artid=2268875&blobtype=pdf}}</ref> депресијата и анксиозноста. Таа може да се направи седејќи, или на активен начин.
 
Медитацијата може да вклучува генерирање на емоционална состојба со цел анализирање на таа состојба - како лутина, омраза, итн.<ref>{{cite web|title=Different States of Mind|url=http://www.mindmotivations.com/resources/articles/different-states-mind|publisher=Mind Motivation|accessdate=24 July 2013}}</ref> Mедитација, исто така, може да вклучува повторување на мантра и затворање на очите.<ref>{{cite web|title=Mantra Meditation|url=http://www.wildmind.org/mantras|publisher=Wildmind|accessdate=24 July 2013}}</ref> Mантрата е избрана врз основа на нејзината соодветност на медитаторот. Медитацијата има смирувачки ефект и ја насочува свеста навнатре се додека не се постигне чиста свест, опишана како "да се биде буден во внатрешноста, без да се биде свесен за ништо освен самата свест".<ref>{{нмсCite journal | title = Transcendental Meditation. A Revitalization of the American Civil Religion | journal = Archives de sciences sociales des religions | first = Michael | last = Phelan |date=July–September 1979 | volume = 1 | issue = 48}}</ref> Накратко, постојат десетици специфични стилови на медитација, и многу различни типови на активности кои честопати се нарекуваат медитативна практика.<ref name="dozensgs">For descriptions of some of the more prominent approaches, both eastern and western, see Goleman's (1988) ''Meditative Mind'', ISBN 0-87477-833-6 and Shear's (2006) ''Experience of Meditation'', ISBN 978-1-55778-857-3, both listed in this article's bibliography.</ref>
 
== Наводи ==