Разлика помеѓу преработките на „Анџело Ди Ливио“

Додадени 1.747 бајти ,  пред 1 месец
нема опис на уредувањето
 
===Фјорентина===
И покрај силната врска која ја имал со Јувентус, во летото 1999 година тој бил продаден против негова волја во {{Fb team (N) Fiorentina}}. Дебитирал за ''виола'' на 11 август 1999, во натпреварот од квалификациите за [[УЕФА Лига на шампиони 1999/2000|Лигата на шампионите]] против полската екипа {{Fb team (N) Widzew Lodz}}, во кој неговиот тим забележал победа со 3-1 на [[Стадион Артемио Франки|Артемио Франки]]. Својот прв гол во виолетовиот дрес го постигнал на 6 ноември 1999, во ремито 1-1 на гостувањето против {{Fb team (N) Cagliari}} во Серија А.
 
Во сезоната 2000-2001, Ди Ливио го освоил својот прв трофеј со Фјорентина, [[Фудбалски куп на Италија 2000-2001|Купот на Италија]], после победата со вкупен резултат 2-1 во финалето против {{Fb team (N) Parma}}; ова бил неговиот втор трофеј во купот во неовата кариера по оној освоен со ''бјанконерите'' шест години порано. Сепак, само година дена по овој успех, следеле тешки денови за клубот од [[Фиренца]] кој се соочил со големи финансиски проблеми и на крајот со испаѓање од Серија А по 7 последователни сезони таму.
Во летото 1999 Ди Ливио се пресели во редовите на [[ФК Фјорентина|Фјорентина]] на 33 годишна возраст. Тој успеа да триумфира во [[Coppa Italia]] со ''виола'' во сезоната 2000-01, по што следеа тешки дeнови за тимот од [[Фиренца]]. Веќе следната сезона тимот испаѓа од [[Серија А]], а набргу потоа и објавува банкрот по што започнува одпочеток да се натпреварува, и тоа во [[Серија Ц2]] под името Флорентиа Виола. Ди Ливио беше еден од малкуте играчи од тогашниот состав кој останаа да настапуваат за клубот во Ц2. По промоцијата во [[Серија Б]] (веќе следната сезона), тимот го враќа своето старо име Фјорентина. И покрај тоа што веќе беше во поодминати фудбалски години, Ди Ливио реши да продолжи да игра за клубот со цел да му помогне да се врати во [[Серија А]], на тој начин оддолжувајќи го пензионирањето. Тој успева во својата цел изборувајчи промоција во Серија А и Објави дека ќе остане уште за една сезона поради неговата желба одново да заигра на највисокото ниво. Тој одигра 12 натпревари во сезоната 2004-05 во Серија А по што се повлече од фудбалот. Последниот официјален натпревар го одигра на 29 мај 2005 во победата на [[ФК Фјорентина|Фјорентина]] над [[Бреша Калчо|Бреша]] со 3-0.
 
Набргу потоа во 2002 година Фјорентина прогласила банкрот, по што била преместена во [[Серија Ц2]] под новото име [[Флорентија Виола сезона 2002-2003|Флорентија Виола]], а Ди Ливио - кој бил назначен за [[капитен]] на ''виола'' во претходната сезона - решил да остане со цел да му помогне на клубот во овие тешки денови. Откако клубот, кој станал носител на спортската традиција на исчезнатиот популарен италијански клуб, го освоил Ц2 првенството тие истовремено добиле уште една промоција и право да играат во Серија Б следната сезона заради спортските заслуги остварени во минатото. Следната сезона во Серија Б, клубот го вратил старото име Фјорентина, а Ди Ливио одиграл 41 натпревар и постигнал 4 гола; тој исто така играл за својот тим и во двата натпревари против {{Fb team (N) Perugia}} во плејофот за промоција во Серија А, помагајќи му на клубот конечно да се врати во највисокиот ранг на италијанскиот фудбал по само две години пауза.
 
Ди Ливио останал во Фјорентина до крајот на сезоната 2004-2005, по која клубот не му го обновил договорот и тој решил да се пензионира од активното играње фудбал. Својот последен официјален натпревар го одиграл на 29 мај 2005 во победата над [[Бреша Калчо|Бреша]] со 3-0. Вкупно за Фјорентина одиграл 214 натпревари и постигнал 8 голови.
 
==Репрезентативна кариера==