Разлика помеѓу преработките на „Тимоти Спол“

Додадени 66 бајти ,  пред 1 година
с
Промена на тековен параметар, replaced: deadurl=yes → url-status=dead (2) using AWB
(нова статија)
 
с (Промена на тековен параметар, replaced: deadurl=yes → url-status=dead (2) using AWB)
'''Тимоти Леонард Спол''', [[Ред на Британската Империја|ОБИ]] (роден на 27 февруари 1957 г.) — англиски глумец. Тој станал познат во Обединетото Кралство по улогата во комичната серија ''[[Ауфвидерзен, Пет]]'' од 1983 година.
 
Спол добил критички пофалби за улогата во ''[[Тајни и лаги (филм)|Тајни и лаги]]'' (1996), за која бил номиниран за наградата [[ВАФТА]] за најфобар глумец во главна улога. Подоцна, тој глумел во ''[[Последниот самурај]]'' (2003), го играл Питер Петигру во [[Хари Потер (филмски серијал)|филмскиот серијал ''Хари Потер'']] (2004-2010), [[Алберт Пирпоинт]] во ''[[Пирпоинт (филм)|Пирпоинт]]'' (2005), Бидл Бамфорд во ''[[Свини Тод - Монструозниот бербер од улицата Флит]]'' (2007), [[Питер Тејлор (фудбалер роден 1928)|Питер Тејлор]] во ''[[Проклетиот Јунајтед]]'' (2009) и [[Винстон Черчил]] во ''[[Говорот на кралот]]'' (2010). Спол исто така глумел во телевизискиот документарен филм ''[[Тимоти Спол: ...на море]]'' (2010–2012).
 
Во 2014 година, Спол ја освоил наградата за најдобар глумец на [[Кански филмски фестивал|Канскиот филмски фестивал]] за изведбата на ликот на [[Вилијам Тарнер]] во биографскиот филм ''[[Господин Тернер]]''.<ref name="2014Winners">{{cite web|url=http://www.festival-cannes.com/en/archives/awardCompetition.html |title=Awards 2014 : Competition |accessdate=25 May 2014 |work=Cannes |deadurlurl-status=yesdead |archiveurl=https://web.archive.org/web/20131023133531/http://www.festival-cannes.com/en/archives/awardCompetition.html |archivedate=23 October 2013 |df=dmy }}</ref>
 
==Ран живот==
Спол, трет од четири сина во семејството, е роден во [[Лондон]]. Неговата мајка, Силвија, била фризерка, а неговиот татко, Јозеф Л. Спол, бил поштенски работник.<ref>{{cite news|author=Deborah Ross |url=http://www.independent.co.uk/arts-entertainment/,film-and-tv/features/timothy-spall-lucky-tim-769366.html |title=Timothy Spall: Lucky Tim – Features – Films |publisher=The Independent |date=12 January 2008 |accessdate=30 January 2012 |location=London}}</ref><ref>{{cite news|url=http://news.independent.co.uk/people/profiles/article354600.ece |title=Timothy Spall: Victim of his own success – Profiles – People – The Independent |publisher=News.independent.co.uk |date=30 March 2006 |accessdate=30 January 2012 |location=London |deadurlurl-status=yesdead |archiveurl=https://web.archive.org/web/20080110074712/http://news.independent.co.uk:80/people/profiles/article354600.ece |archivedate=10 January 2008 |df=dmy }}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.smh.com.au/articles/2004/01/16/1073878022968.html?from=storyrhs |title=You'll know the face |publisher=www.smh.com.au |date= 17 January 2004|accessdate=30 January 2012}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.timedetectives.co.uk/doc/SpallFamilydetails.pdf |title=timedetectives.co.uk |format=PDF |date= |accessdate=13 February 2013}}</ref> Тој изучувал глума на [[Национален младински театар|националниот младински театар]] и на [[Кралска академија за драмски уметности|Кралската академија за драмски уметности]], каде добил награда за најперспективен глумец во својата година.
 
==Личен живот==
Спол и неговата сопруга Шејн имаат три деца: Палскал (роден во 1976 г.), [[Рејф Спал|Рејф]] (роден во 1983 г.), кој исто така е глумец, и Мерседес (родена во 1985 г.). Тој живее во предградието Форест Хил,<ref>{{cite news|author=Lynn Barber |url=http://film.guardian.co.uk/interview/interviewpages/0,,800979,00.html |title=Timothy Spall: Cruise, characters and chemotherapy &#124; Film &#124; The Observer |publisher=Film.guardian.co.uk |date= 30 September 2002|accessdate=30 January 2012 |location=London}}</ref> во југоисточен Лондон.<ref>{{cite news|author=Stuart Jeffries |url=http://film.guardian.co.uk/interview/interviewpages/0,,2205425,00.html |title=Stuart Jeffries talks to Timothy Spall &#124; Film &#124; The Guardian |publisher=Film.guardian.co.uk |date= 5 November 2007|accessdate=30 January 2012 |location=London}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.telegraph.co.uk/culture/tvandradio/7630403/Timothy-Spall-goes-down-to-the-sea.html |title=Timothy Spall goes down to the sea |publisher=Telegraph |date= 24 April 2010|accessdate=30 January 2012 |location=London}}</ref>
 
Во 1996 година, на Спол му била дијагностицирана [[акутна мијелоцитна леукемија]], но оттогаш состојбата му е подобрена.<ref>{{cite web|url=http://www.ft.com/cms/s/30793f8a-c612-11da-99fa-0000779e2340.html |title=/ Arts / Film & Television – Nothing to lose, everything to enjoy |publisher=Ft.com |date=8 April 2006 |accessdate=13 February 2013}}</ref>
 
==Наводи==
[[Категорија:Офицери на Редот на Британската Империја]]
[[Категорија:Луѓе од Лондон]]
[[Категорија:Села во Македонија]]